Балконні сонячні панелі для квартир невдовзі стануть бум-технологією, – експерт з систем автономного енергоживлення (фото)   «фото»

Балконні сонячні панелі для квартир невдовзі стануть бум-технологією, – експерт з систем автономного енергоживлення (фото)  

Одесити все активніше встановлюють балконні сонячні панелі у багатоквартирних будинках. Побачити невеликі плоскі скляні платформи можна на фасадах у різних районах міста. З настанням сонячної погоди їхні власники починають заощаджувати немалі кошти на відмові від мережевої електрики. 

Українська Служба Інформації вирішила з’ясувати, скільки коштує мініатюрна енергозберігальна система, чи насправді вона дозволяє зекономити та які терміни окупності проєкту, і звернулася до спеціалістів компанії HELIONICA, яка спеціалізується на встановленні сонячних станцій в Одеській області. 

Балконні панелі як технологія вже активно заходять у міста. Й Одеса не виключення, тим паче зважаючи на географію. А у наступні кілька років ця проста та ефективна технологія здійснить справжній прорив в енергозберігальній галузі для багатоквартирок, розповів директор HELIONICA Дмитро Соломеїн.

Дмитро Соломеїн

В умовах блекаутів балконні панелі – не панацея, зауважив фахівець, але це чи не єдиний спосіб для висоток хоч трохи зменшити залежність від мережі. 

На одну квартиру зазвичай ставляться 1–2 панелі по 400 Вт кожна. Також система доповнюється мікроінвертором або інвертором та системою кріплень. Врешті-решт, все це вмикається просто у розетку.

Якщо є нормальний балкон або вікно на південь, навіть на південний схід/захід, можна отримати десь 800–1000 кВт•год на рік. За тарифом 4,32 грн — це 3,5–4,3 тис. грн економії щороку, – пояснив Дмитро Соломеїн. 

Якщо ж вартість електрики у майбутньому зростатиме для побутових споживачів, то й заощадження стане більшими, а доцільність встановлення балконної панелі значно зросте. 

Вартість маленької станції з повним комплексом робіт стартує приблизно від 40 тисяч грн. Це з урахуванням якісного обладнання. Окупність при цьому у середньому становить 8 років. Але все залежить від локації будинку, куту, інсоляції та навіть від кількості тіней дерев чи сусідніх будинків.

Вдалим рішення є підключення до сонячної панелі акумулятора. За такої умови електрика не тільки вироблятиметься, а ще й накопичуватиметься. 

Уявіть ситуацію: на вулиці зима, чергове аварійне відключення, а ви спокійно працюєте за ноутом і заряджаєте телефон. Це не фантастика, це сценарій, який можна реалізувати навіть у квартирі, не маючи приватного будинку, – змоделював ситуацію блекаутів Дмитро, з якою стикався кожен українець.

Тож маючи балконну панель, мешканець багатоквартирного будинку не залежить від графіків відключень, не чекає, поки увімкнуть світло, та сам створює енергію, якої в умовах тотального вимкнення буде достатньо для роботи холодильника, гаджетів, роутера, котла та наявності світла у приміщенні.

Попри простоту встановлення та привабливість заощадження, є й прикрі нюанси. Так, на історичних будівлях у центрі міста панелі не встановиш, адже їхні фасади мають охоронний статус. На кріплення будь-яких об’єктів потрібен дозвіл міської влади. Без нього на власника помешкання можуть накласти штраф або видати припис на демонтаж.

Схожа ситуація й з будинками ОСББ або ЖБК: на будь-яке встановлення на фасаді чи даху потрібне погодження балансоутримувача. Деякі ОСББ дають згоду, але ця процедура не швидка. Потрібно провести збори, затвердити питання та техумови, видати протокол. 

У новобудовах із «архітектурними умовами» також можуть бути обмеження щодо кольору, нахилу чи видимості панелей з вулиці.

Навіть балкон — не завжди твій. У багатьох будинках плити балкона — це частина загального майна. Тут теж варто діяти через ОСББ. Тобто технічно рішення доступне, але юридично і бюрократично — бажано не йти навмання. Простіше все робити так: або встановлювати систему всередині контуру балкона з кріпленням до рами, а не до фасаду, або погоджувати дії з ОСББ. І краще не намагатися «пришити» щось у центрі міста, бо можуть бути проблеми з Управлінням охорони культурної спадщини, – порадив Дмитро Соломеїн. 

Але є й свої «плюшки». З маленькою сонячною станцією власник квартири в якості бонуса отримує «розумний дім». Система прив’язується до спеціального додатка, на якому на відстані можна промоніторити наявність мережевої електрики, кількість накопиченої, роботу приладів. 

Часто автономія — це навіть не про техніку. Це про внутрішній стан. Економія — це добре, а от незалежність — це спокій.

І є щось приємне у тому, що ти сам собі виробляєш електрику. Не держава, не монополія — а ти, – зауважив фахівець.

Раніше на  USIonline.com

Бути енергонезалежними: в ОВА нагадали про безвідсоткові кредити на сонячні панелі та генератори

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.