Археологічні знахідки після теракту рашистів на ГЕС: що відомо
Наразі спеціалісти та археологи не можуть розпочати офіційні роботи на дні Каховського водосховища, оскільки деякі території Херсонщини досі під окупацією росіян.
Про це стало відомо під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa.
Головний спеціаліст моніторингу ситуації щодо окупованих територій Департаменту культурної спадщини Міністерства культури України Сергій Нємцев розповів, що наразі офіційної інформації про археологічні знахідки на дні Каховського водосховища немає.
Ми бачимо те, що викладають у соцмережі. Фотографії, відео з територій, які раніше були підтоплені водою з Каховського водосховища. Ми не можемо сказати, що якийсь конкретний предмет вже потрапив до музею, крім того, що музеї не повинні звітувати перед Міністерством про кожен предмет, який потрапляє до фондів, – розповів Сергій Нємцев.
За його словами, на дні водосховища можуть знайти археологічні об’єкти на території після теракту росіян на ГЕС.
Швидше за все, там є об’єкти, які можуть бути невідомі науці. Щоб їх зафіксувати та дослідити нам необхідна безпекова ситуація, щоб організувати планомірні археологічні роботи. До створення водосховища там працювала експедиція, яка працювала дуже довго і це були авральні роботи, купа об’єктів, які були знайдені, отримали не дуже гарні географічні привязки, – пояснює спеціаліст.
Наприклад, на Лівобережжі після затоплення на Дніпрі зникла баржа, яка була географічною прив’язкою до певного об’єкта.
А де ця точка на сучасній карті, наразі з’ясувати не можливо. Таких історій повно насправді. За ідеальних умов це дійсно буде дуже цікава задача для археологів. Можливо, це змінить наше уявлення про археологію Нижнього Дніпра, – зазначив Сергій Нємцев.
Спеціаліст також припускає, що окрім активістів, які знаходять старовинні предмети та можуть передати їх до музейних фондів, це можуть бути і чорні археологи. Проведення археологічних робіт і розвідок можливі лише за умови дотримання законодавства України та отримання дозволів на всіх рівнях.
Також для археологів важливі не лише предмети, а й контекст, в якому вони були знайдені, умови та географічні данні. Це все дозволяє вивчати історію України та робити наукові відкриття.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.