Арешт коштів на рахунках в умовах воєнного стану: що треба знати «фото»

Арешт коштів на рахунках в умовах воєнного стану: що треба знати

У минулому році, враховуючи складну фінансово-економічну ситуацію, пов'язану з широкомасштабним вторгненням збройних сил росії на територію України, з метою підтримки громадян. які опинились у скрутному матеріальному становищі, були внесені певні зміни у законодавство щодо примусового стягнення заборгованості.

Про це Українській Службі Інформації розповів адвокат Андрій Безверхий.

Що змінилося для людей?

У березні 2022 року були ухвалені зміни до Закону України «Про виконавче провадження». Вказаними змінами встановлювалось, що тимчасово, до закінчення воєнного стану, фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції (тобто розпоряджатися власними грошима) з рахунків, кошти на яких були арештовані  органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тисяч гривень. Тобто ця норма стосувалась виключно боржників за судовими рішеннями про стягнення грошових сум до 100 тис. грн. з метою залишення їм коштів, достатніх для життєвих потреб в умовах війни.

На даний час Законом  України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану», який набрав чинності 6 травня 2023 року, можливість боржникам здійснювати видаткові операції з арештованих рахунків було змінено.

Так, під час дії воєнного стану  фізичні особи-боржники, на кошти яких накладено арешт виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує 2-х розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року. На даний час така сума складає 13 400 грн. Також фізичні особи мають право сплачувати податки, збори без урахування такого арешту. Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється

При цьому витрачати кошти можливо лише з одного рахунку в одному банку, який визначається за заявою боржника.

Що змінилося для бізнеса? 

Дещо в гіршому становищі опинились юридичні особи-боржники та самозайняті особи.

Вказаними змінами передбачено, що юридичні особи-боржники, самозайняті особи (які використовують найману працю фізичних осіб), на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточних рахунків виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п’яти розмірів мінімальної заробітної плати на місяць на одного працівника, а також для сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

При цьому, згідно ст. 64. Закону України «Про платіжні послуги» та  Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої Постановою  Правління Національного банку України 29.07.2022  № 162, у разі відкриття або закриття рахунку/електронного гаманця клієнту надавач платіжних послуг, тобто Банк зобов’язаний перевірити наявність інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників.

У разі відкриття рахунку/електронного гаманця або закриття рахунку/електронного гаманця особі, внесеній до Єдиного реєстру боржників, зобов’язаний у день такого відкриття або закриття повідомити про це зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця.

Звернення стягнення на зарплату

Також необхідно зазначити що новою редакцією пункту 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» не передбачено припинення звернення стягнення на заробітну плату у період дії в Україні воєнного стану.

Звернення стягнення припиняється виключно на пенсію та стипендію, крім рішень про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення, та рішень, боржниками за якими є громадяни російської федерації).

Інші зміни

Також нарешті вирішено питання виконавчих написів нотаріусів, вчинених на кредитних договорах, які не посвідчені нотаріально. Примусове виконання таких написів заборонено.

Вказані зміни, на думку законотворців покликані забезпечити, гарантоване чинним законодавством,  неухильне виконання судових рішень та захистити права кредиторів та стягувачів.

Раніше на  USIonline.com

Письменник на війні: історія бізнес-тренера, який добровільно пішов боронити Україну

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.