АМКУ аналізує підвищення цін на курячі яйця
В Антимонопольному комітеті не виключають, що подорожчання може бути й штучним.
Про це йдеться в повідомленні комітету.
Відомство розпочало вивчення причин збільшення цін на курячі яйця. Нагадаємо, що у в червні-вересні 2022 року ціна за товар підвищилась до 54%. Спеціалісти відомства проаналізують усі чинники впливу на цінову поведінку суб’єктів господарювання в галузі.
Згідно з повідомленням, вартість яєць в Україні знижувалася впродовж лютого-травня цього року, проте з червня по вересень значно зросла тоді як споживча інфляція у вересні в річному обчисленні прискорилася до 24,6% (у серпні – 23,8%).
За даними АМКУ, ціна яєць залежить від собівартості їх виробництва, яку визначає вартість кормів, витрат на енергоносії та оплату праці, ветпрепаратів та ін. До того ж ця галузь залежить від наявного поголів’я курей-несучок у країні.
Водночас наголошує АМКУ, значний вплив на економічну ситуацію в країні справила повномасштабна агресія РФ в Україні: прискорилася інфляція, зріс курс долара і євро відносно гривні, сталося руйнування багатьох виробництв, порушилися ланцюги постачань і логістики і, як наслідок, збільшилися виробничі витрати бізнесу, знизилася пропозиція товарів і послуг.
Так, на початку війни одна з найбільших компаній на ринку України «Авангард», яка випускає яйця під торгівельною маркою «Квочка», повідомила АМКУ про втрату поголів’я курей і виробничих потужностей у Донецькій, Харківській, Київській і Херсонській областях, унаслідок чого первинна пропозиція яєць на ринку могла істотно знизитися.
Проте, інші учасники ринку, зокрема й інший великі виробники курячих яєць, поки що не надали відомству такої інформації.
При цьому комітет наголосив, що подорожчання яєць може й не мати об’єктивних підстав, навіть з огляду на всі тяжкі економічні наслідки війни. Враховуючи й те, що зростання індексів споживчих цін на продукти харчування не корелюється зі стрімким зростанням вартості курячих яєць.
Водночас окремі профільні експерти фіксують досить низькі ціни на корми через надлишок зерна в Україні та заявляють про подешевшання, головних складових кормів для курей у порівняні із минулим роком.
Отже, наразі в комітеті відсутня інформація, яка б підтверджувала наявність об’єктивних факторів для подорожчання яєць одразу на 54% за три місяці, – наголосили у відомстві.
Раніше на USIonline.com —
«Україна була і буде з яйцями», – в Одеській ОВА розповіли, що буде з цінами на продукцію
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.