Сьогодні, 17 червня, слідча суддя Вищого антикорупційного суду застосувала до директора ТОВ "Авіакомпанія "Одеса" Андрія Вірченка запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 6 мільйонів гривень.

Новини із суду доповідає кореспондент Української Служби Інформації Катерина Петренко.

Його підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України. За версією слідства, він та ще троє топ-чиновників Одеської мерії заволоділи 131 мільйонами гривень з бюджету Одеси у 2016 році шляхом викупу території аеропорту "Застава-2" під кладовище за завищеною ціною. За версією НАБУ, ціну викупу завищили у 10 разів, – реальна вартість споруд становила не 146 мільйонів, а близько 15 мільйонів гривень.

Прокурор просив для Вірченка тримання під вартою з альтернативою 7 мільйонів гривень застави. Якщо в суді вину Вірченка доведуть, йому загрожує до 15 років позбавлення волі.

Як повідомив прокурор САП Валентин Мусіяка, Вірченко на час скоєння злочину був діючим адвокатом, якого залучили до афери. Засновником і керівником ТОВ Авіакомпанія "Одеса" він став всього за 20 днів до прийняття рішення Одеською міськрадою щодо остаточної купівлі нерухомості колишнього аеродрому "Застава 2".

Процедуру викупу земельної ділянки підтримував директор департаменту комунальної власності Одеської міськради Олексій Спектор. Саме в нього і виник злочинний умисел заволодіти коштами. Вони завищили викупну ціну. Спектор залучив Вірченка, як людину, яка просто зналась в юриспрунденції, аби у подальшому спільники набули корпоративні права, – сказал прокурор САП Максим Кравченко.

За версією слідства, спільники визначили, що 131 мільйон гривень – потенційне право користування керівнику авіакомпанії "Одеса" Вірченко, якому належали лише споруди на праві приватної власності.

Далі цей керівник в серпні-липні 2016 року і звернувся до оцінщиці Стефанович, аби та оцінила і будівлі і земельну ділянку у розмірі близько 200 мільйонів гривень. Утім, зі Стефанович вони "зійшлися" орієнтовно на 150 мільйонах гривень, аби та встановила ринкову вартість для продажу нерухомості площею 6 065 квадратних метрів, тоді як земельна ділянка – 148 гектарів, себто 1,5 мільйона квадратних метрів, – розповіли в САП.

За версією слідства, оцінщиця визначила, що право власності на нерухомість – 15 мільйонів гривень, а право потенційного користування земельною діялнкою – 131 мільйонів гривень. Фактично Одеська міськрада сама у себе викупила земельну ділянку за 131 мільйон гривень, оскільки та перебувала у комунальній власності.

Вірченка також підозрюють у тому, що він допоміг легалізувати ці кошти, а саме перерахував їх на товариство "Ньюз йорк корпорейшн", керівником якого був інший підозрюваний у цій справі.

Він це зробив на наступний день після отримання коштів на рахунок своєї авіакомпанії з міськради. А саме під виглядом послуг за договором, укладеним за одну добу після угоди з міськрадою. Що це за договір, ніхто з них не признається. І відповідних документів немає. Ця угода була укладена на світанку діяльності "Ньюз Йорк Корпорейшн". Не думаю, що кожна фірма отак може похвалитися угодами на більше, ніж 100 мільйонів гривень, - прокоментував прокурор Мусіяка.

Натомість адвокат фігуранта Василя Шкрябая на спростування версії слідства сказав, що разом із спорудами переходило і право володіння земельною ділянкою без зміни цільового призначення. За його словами, є судове рішення, що в авіакомпанії було право власності і право користування земельними ділянками.

У мировій угоді за 2011 рік між авіакомпанією і містом міськрада погодилась усунути перешкоди на користування земельною ділянкою. Авіакомпанія визнавалась власником і належним користувачем земельної ділянки - предмету кримінального провадження, - сказав Пошиванюк.

Окрім того, прокурори переконані, що Вірченко може переховуватись, знищувати документи та впливати на свідків.

Отримавши рішення суду на тимчасовий доступ до документів авіакомпанії "Одеса", детективи завчасно отримали це судове рішення, проте Вірченко документів не надав, - сказали в САП.

Цікаво зазначити, що перераховані Вірченку з міськради 146 мільйонів гривень спочатку надійшли на баланс "Ньюс Йорк Корпорейшн" а далі розійшлися по інших суб'єктах господарювання, які взагалі пішли на... погашення кредитів. Як уточнив прокурор, вони й належать тим невстановленим особам – контролерам, які й ініціювали схему по заволодінню коштів. Раніше у САП обмовились, що може збільшитись кількість підозрюваних.

Стало відомо, що одна з фірм, яка погасила за рахунок коштів свої борги, це ТОВ "Юг транс термінал", а інша компанія, яка отримала 2/3 траншу, це "Венфорд", місце реєстрації Гонгонг. Вочевидь, власники цих та низки інших компаній і є кінцевими контролерами фігурантів та бенефіціарами грошей.

Між іншим, фірма "Ньюс Йорк Корпорейшн" теж перераховувала частину отриманих коштів на свій рахунок в банку "Восток", а також рахунки інших товариств, в тому числі на рахунок ТОВ "Логістик Сервіс-Груп", з якого потім перерахували кошти на рахунок ТОВ "Аркадія-Сіті". Таким чином, як вважає слідство, і відбулася легалізація коштів.

Як повідомляла USIonline.comтоп-чиновники мерії на лаві підсудних: нові деталі афери з цвинтарної землею.

Читайте нас в Telegram.

Комментарии