
11 роковина 2 травня в Одесі: ситуація у місті спокійна (фото)
Сьогодні 11 річниця трагічних подій 2 травня 2014 року, коли одесити відстояли демократичний проєвропейський вибір у місті та дали відсіч проросійському заколоту. У роковину, порядок та безпеку у місті забезпечують посилені наряди правоохоронців.
На Куликовому полі та біля меморіалу у центрі Одеси побував кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.
У п’ятницю, 2 травня, виповнилося 11 років від дня трагічних подій в Одесі, коли внаслідок провокацій проросійських активістів у місті загинуло 48 людей: 6 – у центрі та 42 людини на Куликовому полі внаслідок пожежі у Будинку профспілок.
Тож сьогодні безпеку в Одесі забезпечують посилені наряди правоохоронців. Це співробітники Національної поліції, Національної гвардії та представники Сил оборони, повідомляють в обласній поліції.
На Куликовому полі майже пусто, іноді до локації, яка нині огороджена, підходять покласти квіти пенсіонери.
Багато одеситів приносять квіти до місця загибелі учасників Майдану в центрі міста на вулиці Преображенській та вшановують пам’ять героїв.
Нагадаємо, до повномасштабного вторгнення щорічно у місті проводили заходи вшанування пам’яті жертв подій того трагічного дня. У 2022 році в цей день в Одесі діяла посилена комендантська година.
Нагадаємо, що 2 травня 2014 року проукраїнські активісти планували провести в Одесі марш «За єдність України». Але представники «антимайдану» перегородили рух учасникам маршу та здійснили напад на мирну акцію. В центрі міста почались сутички в результаті яких застрелили шістьох людей, зокрема проукраїнських активістів.
Вже потім, через декілька годин, учасники «антимайдану» сховались в Будинку профспілок на площі Куликове поле, куди їх звали їхні власні лідери. Коли проукраїнські активісти прийшли на площу, їх почали обстрілювати та закидувати «коктейлями молотова» з Будинку профспілок. Внаслідок протистояння в будівлі спалахнула пожежа, через яку загинуло 39 людей. В СБУ встановили, що серед осіб, які влаштували тоді провокації в Одесі, є щонайменше троє громадян РФ.
Є кілька обставин тих подій, які замовчують росіяни коли розповідають про «Одеську хатинь». А саме:
- Бійку спровокували бойовики проросійського «антимайдану», які напали на учасників маршу за єдність України. Першими загиблими були майданівці Ігор Іванов та Андрій Бірюков.
- Пожежа в Будинку профспілок почалася, коли сторони кидали одне в одного «коктейлями Молотова»: спалахнув бензин, який учасники «Антимайдану» планували використати для запалювальних сумішей.
- Загибель великої кількості людей – трагічний збіг обставин, а не зумисне вбивство, як стверджує російська пропаганда. Активісти одеського Майдану рятували людей з палаючої будівлі. А син проросійського мера Одеси Руслана Боделана Володимир тоді був головою облуправління ДСНС і саме через його наказ рятувальників не спрямували на допомогу. Зараз Володимир Боделан працює на окупантів.
Водночас крапки у розслідуванні трагедії досі не поставлені: суди затягуються, слідство мовчить, самі події обростають міфами.
Окрім того, 13 березня, Європейський суд з прав людини ухвалив масштабне рішення за низкою позовів щодо бездіяльності держави під час зіткнення проросійських та проукраїнських активістів у Одесі 2 травня 2014 року. Відповідно якому Україна має виплатити постраждалим та їх сім’ям від 12 до 17 тисяч євро.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.