10 років тому в Одесі проросійські активісти намагались здійснити державний переворот (фото) «фото»

10 років тому в Одесі проросійські активісти намагались здійснити державний переворот (фото)

3 березня 2014 року під час сесії облради проросійські мітингувальники зібралися біля будівлі де відбувалися збори, зняли з флагштоку український прапор та підняли російський, а їх представники у сесійній залі намагалися переконати депутатів підтримати звернення про підтримку «руської весни». Однак їм не дали це зробити інші депутати і заколот зірвався.

Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.

До дня 3 березня 2014 року в Одесі та області вже була напружена ситуація, на Куликовому полі стояв наметовий табір представників «антимайдану». За два тижні до того, 19 лютого, також біля облради, під час мирної акції протесту українських активістів, які виступили проти вбивств учасників Революції гідності у Києві, їхній мітинг жорстоко розігнали палицями проросійські чоловіки, яких організовано завезли з півдня області.

Крім того, дуже часто проходили мітинги проукраїнського Євромайдану та їх проросійських опонентів з «антимайдану».

3 березня Одеська облрада вирішила зібратися на позачергову сесію, щоби обговорити ситуацію в країні – Крим тоді вже був фактично окупований, події розвивалися швидко. Проте проросійські сили, у тому числі голова ОДА Микола Скорик, вирішили використати сесію для спроби заколоту. Лідер проросійської «Молодіжної єдності» Антон Давидченко зажадав, щоб йому дали слово на сесії, де він хотів висловити вимоги про проведення в Одесі референдуму та надання їй статусу «народної республіки» – фактично заявити про відділення від України.

Тим часом під будівлею облради зібралось багато проросійських мітингувальників, за різними оцінками від 1 до 3 тисяч осіб. Вони вели мітинг з антиукраїнською/проросійською повісткою. У якийсь момент вони зняли з флагштока прапор України та підняли російський триколор. Крім того, вони майже взяли штурмом будівлю облради, вибили скла та пошкодили двері.

Попри те, що слова йому не дали, Давидченко виліз на трибуну та почав свій виступ, вимагаючи від депутатів підписати звернення про створення «народної республіки». Тим часом у сесійнній залі інший проросійський депутат Олексій Албу пропонував ухвалити вимоги мітингувальників, ініціювати референдум про особливий статус Одеської області.

Однак Давидченка прогнали з трибуни депутати Михайло Шмушкович та Олександр Борняков при підтримці Олексія Гончаренка. Давидченко вибіг з сесійної зали та стало зрозуміло, що його спроба зазнає невдачі. Після певного обговорення та кількох голосувань основне рішення, яке було ухвалено в результаті сесії, полягало у тому, що Одеса категорично засуджує введення російських військ на територію України і не збирається відокремлюватися.

Тим часом ззовні будівлі ситуація почала змінюватися, бо проукраїнські активісти – у тому числі «Самооборона Євромайдану» та «Правий сектор», робітники деяких підприємств –дізналися про спробу заколоту та теж стали збиратися біля облради. У якийсь момент усім стало зрозуміло, що баланс сил змінився на користь проукраїнських одеситів. Антимайданівців відтіснили від флагштоку та підняли прапор України.

Все це відбувалось декілька годин та у підсумку перемога дісталася українцям. У той день крім декількох сутичок ніхто не отримав серйозних поранень і не загинув. Але справжній епізод бойових дій в Одесі відбувся, як відомо, пізніше, – 2 травня 2014.

Сьогодні, 3 березня 2024 року, через 10 років після тих подій, в Одесі траур через загибель людей у зруйнованому житловому будинку на вулиці Добровольського – це яскраво ілюструє, до чого веде «руський мир».

Раніше на USIonline.com

Одеса приспустила прапори: у місті оголошений день жалоби за загиблими внаслідок атаки БпЛа (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.