10 питань про сезонну вакцинацію. Консультує сімейна лікарка
Ефективно профілактувати старий добрий грип та відносно новий, але вже такий знайомий коронавірус можна лише вакцинацією. Ми розпитали сімейну лікарку Поліклініки всієї сім'ї Odrex на Сахарова Олену Арнаут про сезонну вакцинацію та страхи, пов'язані з нею.
Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.
1. Чи потрібна вакцинація повністю здоровим людям?
Вакцинація проти грипу та коронавірусу потрібна насамперед людям, які мають хронічні захворювання та належать до груп ризику. Якщо вас це не стосується, то можна, звісно, не боятися ускладнень. Але річ в тому, що щеплення приносить користь не лише тій людині, яка його зробила, але й іншим – ризик бути носієм вірусу значно знижується, а відтак і ризик заразити інших, для кого це може бути набагато небезпечніше. Так формується колективний імунітет.
2. Які обстеження варто пройти перед вакцинацією?
Для більшості людей вони не потрібні. Однак якщо ви вагітні, схильні до алергій, маєте імунодефіцит, хворієте на аутоімунні захворювання – скажіть про це лікарю, він пояснить, чи потрібні якісь дослідження саме у вашому випадку. Якщо хворієте на ГРВІ або ж маєте інше інфекційне захворювання у стадії загострення – відкладіть вакцинацію до одужання.
3. Якщо щеплення не гарантує 100% захист, навіщо вакцинуватися?
Причин кілька. По-перше, ризик заразитись все ж суттєво знижується. Якщо все ж таки не пощастило, і зараження сталось навіть після вакцинації, то хвороба протікатиме значно легше і не призведе до ускладнень. І знову суспільна користь – чим менше людей хворіє, тим менше шансів у вірусу мутувати та посилювати свої позиції.
4. Щеплення має побічні ефекти. Може, тоді краще відмовитись?
Не існує ліків без побічних ефектів, про це треба пам’ятати – десь їх більше, десь менше. Але якщо користь переважає над можливими ризиками побочки – не варто відмовлятися. Наприклад, після вакцинації проти грипу у вас може боліти рука, однак натомість ви захищені від грипу і купи «букетів», які він може принести (наприклад, пневмонії).
5. Вакцина проти грипу може викликати грип, якщо імунітет ослаблений? Або коронавірус?
Ані та, ані інша вакцина не може викликати захворювання. Навіть якщо імунітет пригнічений. Це дуже поширений міф. Чому це так не працює? Дуже просто – ці вакцини не містять живого вірусу, тому вони аж ніяк не можуть призвести до зараження. Якщо одразу після щеплення ви захворіли, скоріше за все, на момент вакцинації ви були вже заражені, але хвороба була в інкубаційному періоді, тобто ще не проявила симптомів.
6. Якщо вже перехворів на грип або коронавірус, чи потрібно вакцинуватися?
Все одно потрібно. Вакцина містить захист від тих штамів, які циркулюють в цьому сезоні, а перехворіли ви, скоріше за все, тільки на один з них, тож шанси підхопити інші все ще залишаються, на жаль.
7. Чи можна вакцинуватися проти грипу та коронавірусу одночасно? Це не перевантажить імунітет?
Якщо ви так думаєте, то ви сильно недооцінюєте можливості вашого імунітету – він щодня відбиває сотні атак. Вакцинуватися проти коронавірусу та грипу одночасно абсолютно безпечно.
8. При яких захворюваннях вакцина може бути небезпечною?
Алергія на компоненти вакцини, імунодефіцитні стани, аутоімунні захворювання – можуть бути протипоказанням до щеплення. Якщо маєте щось з цього переліку у своєму анамнезі, проконсультуйтесь з лікарем.
9. В який час треба вакцинуватися?
Оптимальний варіант – вакцинуватися до початку сезону, а це вересень-жовтень. Віруси в цей час ще не циркулюють масово, плюс є достатньо часу для формування імунітету (зазвичай, на це потрібно 2 тижні). Але якщо пропустили – не страшно, щепитися можна протягом всього сезону аж до весни. Вакцина проти коронавірусу є безоплатною, щоб її отримати варто звернутися до сімейного лікаря. З грипом, на жаль, поки не так – варто звернутися до приватного медзакладу, де такі послуги доступні, або купити препарат самостійно в аптеці і звернутися в будь-який медзаклад.
Проти грипу варто вакцинуватися щорічно, проти коронавірусу – пройти курс з двох первинних щеплень плюс один бустер через 5 місяців. Наступні бустери робити лише тим, хто в зоні ризику.
10. Кому обов’язково треба вакцинуватися?
В групі ризику вагітні, люди, старші за 65 років, люди, які мають хронічні захворювання та медпрацівники.
З сімейною лікаркою Оленою Арнаут можна укласти декларацію в Поліклініці всієї сімʼї Odrex на Сахарова.
Раніше на USIonline.com —
У лікарів стало більше грошей, у пацієнтів — менше скарг: НСЗУ перевірила Одеський онкодиспансер
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.